ATREX & MULTI FREQUENCY
Atrex w chwili obecnej posiada funkcję Kasowanie wody, która jest najprostszym wykorzystaniem więcej niż jednej częstotliwości do pracy w detektorze metali. Sygnał nadawczy nie jest specjalnie formowany, korzystamy po prostu z naturalnej obecności częstotliwości harmonicznych w sygnale prostokątnym. Badania i doświadczenia dotyczące prawdziwej pracy Multi Frequency trwają u nas od dawna. Atrex nie bez powodu posiada procesor trzy razy wydajniejszy od tego, który stosowaliśmy w poprzednich modelach, oraz podobne, ale inne rozwiązania samej elektroniki detektora. Podstawowym problemem w rozmowie o Multi Frequency są materiały reklamowe, które widzieliście od wielu lat. Ilość informacji mało istotnych, a czasem wprowadzających w błąd jest przytłaczająca. Mają one na celu przekonać Was do tej technologii, a nie wytłumaczyć jak ona działa. Pierwsza najważniejsza kwestia to ilość częstotliwości. Często można zobaczyć w różnych materiałach reklamowych jak wiele częstotliwości emitują detektory Multi Frequency. Nie jest ważną rzeczą, ile częstotliwości wykrywacz nadaje tylko ile ODBIERA - ile częstotliwości równocześnie analizuje w celu wykrycia obiektu. Nadawanie częstotliwości nieodbieranej przez detektor to tylko niepotrzebne marnotrawienie energii. Jeśli stoicie na ciemnym podwórku i chcecie równocześnie obserwować furtkę i bramę od ogrodu, to ilu latarek użyjecie? Dwóch, tylko dwie wystarczą do tego zadania. Jakiekolwiek dodatkowe, świecące w niebo są tylko niepotrzebnym marnotrawieniem baterii. Sygnał nadawczy musi być optymalizowany, aby nadawał TYLKO te częstotliwości, które odbiera detektor i już to zagadnienie, samo w sobie jest skomplikowane. Druga kwestia to rysunki pokazujące, że dla każdego obiektu istnieje jedna, najlepsza częstotliwość przeznaczona do jego wykrywania. Tak to prawda, ale dotycząca detektorów JEDNOCZĘSTOTLIWOŚCIOWYCH. Czy tak pracują detektory wieloczęstotliwościowe? Oczywiście, nie. Opisując temat w przybliżeniu: detektory pracujące na jednej częstotliwości do wykrycia obiektów używają sygnału rezystancyjnego ("Y"), natomiast detektory wieloczęstotliwościowe używają sygnałów magnetycznych ("X") z wielu częstotliwości. Sygnały X zachowują się inaczej niż na znanym nam wszystkim rysunku. Na ilu częstotliwościach będzie pracował Atrex w Multi Frequency? Na tylu ile potrzeba, by osiągnąć wszystkie pożądane cechy. Następny pokutujący mit, z którym należy się rozprawić to ten, że Multi Frequency jest "wolne". Pierwsze detektory Multi Frequency były tworzone i projektowane na bazie mikrokontrolerów 8 bitowych, z zegarem 3.9 MHz. Wydajność takiego "zabytku techniki" to zaledwie 1,4 % (!) wydajności procesora z Atrexa.
Multi Frequency projektowane w dniu dzisiejszym nie oznacza "powolności" oraz ma szereg zalet:
- nie potrzeba dobierać częstotliwości do poszukiwanych obiektów, detektor wykrywa dobrze obiekty drobne oraz duże,
- brak reakcji detektora (lub reakcja wielokrotnie zmniejszona) na wszelkie przewodzące, niemetalowe substancje w gruncie np. wodę morską, koks, łupki, itp.,
- brak wpływu (lub wpływ bardzo niewielki) magnetyczności oraz przewodności gruntu na ID obiektów,
- skuteczniejsza detekcja w gruntach mocno zmineralizowanych (zarówno w sensie obecności w nich magnetytu jak i jego przewodności).
Oprogramowanie Multi Frequency do Atrexa jest obecnie w ostatnim stadium testów w różnych częściach Europy, przekaz zwrotny jest bardzo pozytywny. Będzie dostępne do pobrania bezpłatnie na naszej stronie w niedługim czasie.